Wiadomości z rynku

niedziela
19 maja 2024

Kredyt od… producenta

Nowe oferty finansowania fabrycznego
2 grudnia 2015

 
Finansowanie fabryczne stało się jednym z ciekawych sposobów pozyskania maszyn i urządzeń bez angażowania dużych środków własnych nabywcy. Oferuje je od lat wiele renomowanych firm, z każdym miesiącem pojawiają się kolejne propozycje.
Finansowanie fabryczne jest formą kredytu zawieranego bezpośrednio u producenta maszyn. Oprocentowanie jest niższe od proponowanego przez bank, ponieważ producent pokrywa część kosztów, np. określony procent ceny nowej maszyny. Atrakcyjność tej formy finansowania wynika z jednej strony z niższych kosztów, z drugiej z mało skomplikowanych procedur związanych z dokonaniem transakcji.

Ciągniki do wzięcia

Program finansowania fabrycznego ciągników oraz maszyn i urządzeń rolniczych firmy Zetor został uruchomiony kilka lat temu i cieszy się dużą popularnością wśród rolników (40 proc. klientów wybiera tego rodzaju finansowanie).
– Należymy do liderów sprzedaży ciągników rolniczych w wybranych segmentach mocy na polskim rynku. Nasi klienci często wybierają finansowanie fabryczne Zetor Finance i są z niego zadowoleni – mówi Arkadiusz Fułek, Prezes Zarządu Zetor Polska. W ramach Zetor Finance od listopada br. klienci sektora agro mogą skorzystać z dwóch nowych ofert finansowania ciągników. Oprocentowanie jest zerowe, finansowanie może trwać maksymalnie 48 miesięcy. Pierwszy wariant, na 36 miesięcy dotyczy modeli ciągników Proxima, Proxima Plus, Proxima Power oraz Major; drugi – na 48 miesięcy dotyczy modeli Forterra, Forterra HD, Forterra HSX oraz Crystal. W obu przypadkach pierwsza wpłata wynosi 35 proc. a rolnicy spłacają kredyt w nieoprocentowanych ratach kwartalnych. Dla korzystających z takiego finansowania rolników dostępne są też produkty ubezpieczeniowe, np. ubezpieczenia GAP, zapewniające ochronę przed stratą finansową w przypadku kradzieży lub zniszczenia finansowanego środka trwałego, czy też ubezpieczenie Bezpieczna Rata, zapewniające spłatę raty w wypadku nieprzewidzianych wydarzeń losowych.
Ciekawą propozycję ma też inny wiodący wytwórca ciągników – Farmtrac Tractors. Producent z Mrągowa stawia na maksymalne uproszczenie formalności oraz krótki czas reakcji (wizyta u klienta już w pierwszej dobie od otrzymania zgłoszenia). Ofertą specjalną finansowania objęto nowy, najlepiej sprzedający się model z linii Heritage – 75 konny Farmtrac 6075 DT. Oprocentowanie wynosi 0 proc. (całkowity koszt finansowania pokrywa Farmtrac); nie jest wymagana wpłata początkowa, a pierwsza rata płatna jest po 6 miesiącach od zakupu ciągnika. Spłata ciągnika następuje w 4 półrocznych ratach: 4 x 16.250 zł (ciągnik z ramą ochronną); 4 x 18.625 zł (ciągnik w wersji kabinowej).
– Niezmiernie interesujące jest to, że klient nie musi wydawać żadnych pieniędzy, żeby odebrać ciągnik Farmtrac – mówi Piotr Kalinowski, Dyrektor Farmtrac Tractors. Bonusem jest promocyjnie przedłużona, fabryczna gwarancja do 36 miesięcy (w programie 24 + 12).

Przyczepy czekają

Nowe oferty w zakresie finansowania fabrycznego mają też od niedawna producenci przyczep. Finansowanie Metaltech jest dostępne w dwóch wariantach. Rolnik może wybrać między wyższym wkładem własnym i odroczeniem zapłaty pozostałej części na dłużej lub mniejszą wpłatą na początku i ratami płaconymi częściej. Oferta 50/50 z udziałem własnym 50 proc. na okres 12 miesięcy pozwala rolnikowi spłacić finansowaną przyczepę dopiero po roku jej użytkowania. Druga wersja pożyczki 4 x 25 proc. z udziałem własnym na poziomie 25 proc. na okres 18 miesięcy daje możliwość rozłożenia spłaty pożyczki w półrocznych ratach. W obu przypadkach oprocentowanie wynosi 0 proc., a jedyny koszty pożyczki, to 1 złotówka doliczana do każdej raty.
Podobne rozwiązanie ma od lipca br. Metal-Fach. Dostępne są trzy warianty: 5 x 20 proc. na 12 miesięcy (udział własny 20 proc. i kwartalne raty), 5 x 20 proc. na 24 miesiące (udział własny na poziomie 20 proc. i półroczne raty) oraz 4 x 25 proc. na 18 miesięcy (udział własny na poziomie 25 proc. i półroczne raty). Finansowanie fabryczne dla rolników dostępne jest m.in. w procedurze uproszczonej. Dla transakcji do 500 tys. zł formalności ograniczono do minimum i w efekcie do wydania decyzji wystarczy jedynie oświadczenie o uzyskiwanym przez gospodarstwo przychodzie i dochodzie. By uzyskać finansowanie, rolnicy nie muszą przedstawiać dokumentów finansowych.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.